Saturday, December 4, 2021

Fifty shades of blue...

 Elu tavaliste hämmastavate keerdkäikude kaudu jõudsin ma Iittala mariskoolideni... 

Alguse sai lugu sellest, et paar aastat tagasi tekkis meile koju üks sinine kauss... Hiljuti sain teada, et see on mariskooli, aga mis toon, sealt saigi minu suurem huvi alguse. 

Nüüd üritangi alustuseks kuidagi selgusele jõuda, mis sinised toonid üldse olemas on! Koos piltidega (kõik võetud intenetist ja ei oma nende autoriõiguseid!).

1. Orvokinsininen / Vaaleansininen (Violet blue / Light blue) 1965–

2. Koboltinsininen (Cobalt blue) 1965, 1988–2006, 2010–2011

3. Taivaansininen (Sky blue) 1988–1995

- Sellest adekvaatset üksikpilti üliraske leida, sest tundub, et kuskil pole enam kindlaid tõendeid alles, milline on õige taevasinine toon... võrdluspildid  + võdluspildid 2, aga vb näiteks see? Vähemalt siidist nimesildiga ehk vahemikust 1980-2004.

4. Matta taivaansininen (Matte sky blue) 1997–2001

5. Merensininen (Seablue) 2000–2008

6. Vedensininen (Aqua blue) 2003–2009

7. Mustikansininen (Blueberry blue) 2003–2009

8. Turkoosi (Turquoise) 2003–2006

9. Ultramariininsininen (Ultramarine blue) 2006–2009, 2017

10. Siniturkoosi (Turquoise blue) 2007–2012

11. Vedenvihreä (Water green) 2010– (sest minu silmis ka sinine)

12. Sade (Rain) 2014–


13. Vaaleansininen (Light blue)

14. Laguuninsininen (Lagun blue) 2003

Toone leidsin küll 14 erinevat, aga milline neist on meie oma?

Ise arvan, et meresinine :D

*#nolabel or should I make one?*

Sunday, November 7, 2021

Viivi Luik

 "Ma ei teadnud siis, et elu on alati köietants, noateral käimine ja see, mis täna on, võib homme kadunud olla. Ma ei teadnud veel, et elu pisiasjad, mida sa nii tüütuks pead ja teistega jagad, ongi õnn. Et pesu kokkupanek, leiva ja kartulite koju tassimine, tee keetmine, särkide ja taskurättide triikimine võib olla õnn." ("Varjuteater")

*

"Sa võid küll maailmas ringi kolada, kuid elad sa ikkagi seal, kuhu sa oma mõtete, oma mõtteviisi kaudu kuulud. Alles siis, kui su mõte muutub, pääsed sa teise kohta." ("Varjuteater")

*

"Üha suuremad hulgad inimesi ei suuda enam lugeda pisutki keerulisemat teksti. Suured hulgad nii-ütelda haritud inimesi (st inimesi, kellel on ülikoolidiplom käes) ei suuda ilma kirjavigadeta kirjutada ja nad satuvad paanikasse, kui peavad üksi iseendaga aega veetma. Suured hulgad inimesi vajavad pidevat meelelahutust, midagi peab kogu aeg silmade ees vilkuma ja elu fooniks peab olema pidev tümps. Need inimesed elavnevad natuke, kui nad raha näevad, kuid esimene raskus raha teenimisel tekitab neis depressiooni, mida asutakse kohe tablettidega ravima. Neile inimestele on maast madalast sisendatud seda, et inimene peab olema pidevalt õnnelik, ja kui tal on halb tuju, kui ta muutub kurvaks või rahutuks, siis peab seda inimeseks olemise juurde kuuluvat hingeseisundit hakkama ravima." ("Pildi ilu rikkumise paratamatus")

*

"Heaoluga on see häda, et ta tekitab rahulolematust. Mida rohkem heaolu, seda rahulolematumad inimesed. [---] Imedega harjub inimene sama kiiresti kui heaoluga." ("Pildi ilu rikkumise paratamatus")

*

"Kirjandus, isegi kui ta ei ole jumal teab mis geniaalne kirjandus, tuletab inimesele meelde, et ta on elusolend, et ta kannatab, et on küsimusi, mis on igavesed ja mille eest ei ole kuhugi põgeneda. Et teine inimene on sinu ligimene. Palju lihtsam oleks sigadusi teha, kui poleks, kes seda meelde tuletab.

Igal ajajärgul on oma kirjandus, mõnikord kehvem, mõnikord vägevam. Kirjanikud sünnitab ajajärk. Kirjandus on ajajärgu peegelpilt.

Nähtavasti on neile eestlastele, kes nii toorelt ja võhiklikult kultuuri ründavad, tundmata sõna "kutsumus". Tõsi küll, osa oma arvamuseavaldustes just selle sõnaga lehvitavadki, leides demagoogiliselt, et raamatuid peaks kirjutama ilma rahata ja et "kes Juhan Liivile maksis, aga teie, tõprad, tahate raha". Teised aga parastavad, et "kes käskis kirjanikuks hakata" ja et "kirjutage, raisad, niisukesi raamatuid, mes rahvas loeb ja ostab, küll siis saate raha kah!"

Selle võiks ju taandada "kibestunud kommentaatorite sonimiseks", "hullude vahutamiseks" ja milleks kõigeks, kuid nii lihtne see ei ole. "Kibestunud kommentaatorid" on ühe sügavama ja tumedama hoovuse pinnakiht. See hoovus näib läbivat kogu Eesti ühiskonda ja näib juhtivat selle ühiskonna põhihädani. Selleni, et liiga suur hulk inimesi kõigis ühiskonnakihtides, torumehest ministriteni, ei tea, mida tähendab südamega tööd teha, kutsumust järgida.

Kõik ühiskonnakihid on täis äraeksinud inimesi, kes on korra midagi tegema hakanud ja nühivad tülgastusega edasi, kuna nad ennast ei tunne ega tea, mida nad tegelikult teha tahaksid. Inimene näeb teisi läbi iseenda. Need, kes kultuuri ründavad, teevad arvatavasti oma tööd vastikusega, veavad kellast kellani välja ega kujuta ette, mis on pühendumine. Ilma pühendumiseta ei ole ühelgi tööl tulemust." ("Pildi ilu rikkumise paratamatus")

*

"Raamatud, samuti kui inimesed, suudavad meie hinge puudutada ainult siis, kui me nendes korraga näeme iseennast, kui nad puudutavad meis midagi, millele me otsime vastust, midagi, mida me oleme juba kunagi kogenud, kuid pole osanud sõnastada." ("Pildi ilu rikkumise paratamatus")

*

"Haridus ongi vististi arusaamise ja vahetegemise oskus. Pidev teelolemine iseenese mõistmise ja teiste elusolendite poole, huvi elu vastu, oma peaga mõtlemine ja oma südametunnistuse järgi otsustamine." ("Pildi ilu rikkumise paratamatus")

*

"Kus on sõnnikut, seal on võimalik kasvatada roose, ja kus on roos, seal peab olema olnud ka sõnnikut." ("Ma olen raamat")

*

"See igatsus läbinägeva ja julgustava TEISE järele on minu meelest ka kuidagi surmaga seotud. Ja samas on see seotud elamise julgusega. Veendumusega, et kõigest hoolimata sa ei ole maailmas üksi. Et kusagil on olnud ja on praegugi TEISI, kes tunnevad samamoodi.

Nende olemasolust toob teateid kunst. Sedasorti teadete toomine ja edasi viimine inimeselt inimesele, surnutelt elavatele on luule ja proosa, muusika, teatri ja maalikunsti salajane mõte ja eesmärk. Kui see eesmärk ähmaseks muutub ja ära kaob, siis ongi see kurikuulus ja suurest suupruukimisest juba devalveerunud maailmalõpp, tsivilisatsiooni lõpp käes." ("Ma olen raamat")

Wednesday, September 29, 2021

*

 "Sul seisab ees tee, mida mööda su elu siitpeale minema hakkab. Sinu tee on õige, ära pööra temalt kõrvale. Sul on annet; anne on jumala kõige kallim kingitus - ära raiska teda. Õpi ja uuri kõike, mida iganes näed, alluta kõik oma pintslile, kuid oska igas asjas leida sisemine mõte ja püüa kõigepealt mõista loomingu suurt saladust. Õnnis on see äravalitu, kes seda mõistab. Tema jaoks pole looduses madalaid aineid. Kunstnik-looja on tühistes asjades niisama suur kui suurtes; tema ei näe ärapõlatus põlatut, kuna seda kõike läbib nähtamatult looja kaunis hing, ja ärapõlatu on juba saanud kunstikõrge väljenduse, kuna on olnud tema hinge puhastustules... Kunsti varal antakse inimesele aimu jumalikust, taevasest paradiisist, ja juba üksnes sellepärast on kunst kõigest muust kõrgem. Ja niimitu korda kui ülev rahu on kõrgem igasugusest maailmaelu erutusest, niimitu korda kui loomine on kõrgem purustamisest, kui ingel juba ainuüksi oma särava hinge puhtuse pärast on kõrgem kõigist saatana loendamatuist jõududest ja uhketest kirgedest, - seesama hulk kordi on suur kunstiteos kõrgem kõigest, mis maailmas olemas on. Too kunstile ohvriks kõik ja armasta teda kogu oma kirega. Mitte selle kirega, millest hoovab maist mõnu, vaid malbe, taevase kirega; ilma selleta pole inimene võimeline tõusma maast lahti ega suuda luua imelisi joovastushelisid. Sest alla maa peale tuleb suur kunstilooming selleks, et kõik oleksid rahustatud ja lepitatud. Kunst ei saa hinge tuua nurinat, vaid ta püüab järjest jumala poole nagu helisev palve. Kuid on hetki, musti hetki..."

"Hoia oma hingepuhtust. Kes endas annet kannab, selle hingepuhtus peab olema kõige suurem. Teistele antakse paljugi andeks, kuid temale mitte. Piisab sellest, et inimesele, kes on läinud kodunt välja puhtas pühapäevariides, satub rataste alt üksainus poriplekk, kui juba koguneb tema ümber rahvas, näitab talle näpuga ja kõneleb tema lohakusest, samal ajal kui seesamune rahvas ei näe paljusid plekke teistel möödujatel, kel on seljas argipäevariided. Sest argipäevariideil pole plekke näha."

Nikolai Gogol
jutustus "Portree"

Friday, September 24, 2021

 Paljudel pole...

Minul pole julgust,
minul pole püsivust,
ja endasse ma ei usu.
Mul pole
ilusaid lootusi,
ja ma tean:
mu tee pole kerge.
Mul on hallid päevad,
mul on mustad ööd
ja suur väsimus.
Aga mul on veel mu kaks kätt,
sulg, süda ja silmad,
ja ma tean:
paljud on vaesemad,
paljudel pole sulge
(aga see pole tähtis),
paljudel pole
ka südant
ja silmi,
kuigi nad ise ehk seda ei tea.

Viivi Luik
Juuli 1962

Love 2021

 EJRTÜ Aasta Russell 2020 tulemused:

Parim emane näituserussell - 2. koht (parim isane 2. koht oli Love poeg Rupert!)

Parim agilityrussell A3 klassis - 1. koht!!!!!!! (megauhke :P)

Pildi laenan kasvataja kodulehelt (sest seda ma toonase näituse juurde ei lisanud ehk siis pilt nn uus :D):

28.09.2020

Eesti agility meistrivõistlustel Käärikul käisime ka ja tulemused traditsioonilised :D Ehk DSQ. Hüpperaja suutsime kahe miinusega ära joosta, aga agilityrajal tegime vea. Ilus päev oli ikkagi! :)

Marttilt fotosid:23. (24.) juunil võtsime osa väga vahvast ja elamusterohkest Leaderi kooli agilityvõistlusest. Kuna Gloria oli kaasas, siis sain ka fotomälestusi! Tulemus: xs-klassis 1. koht ja kõige stabiilsema terjeri eriauhind.8. augustil toimus meie jaoks traditsiooniline Jack Russelli terjerite erinäitus Kiilis, kohtunik seekord Maret Kärdi.

Love kirjeldus: 6 a, väga hea suurus ja proportsioonid, reibas liikumine, tugev luustik, piisavad eesnurgad, väga head taganurgad, pikk avar rindkere, sobiv eesrind, ilmekas piisavalt tumedate silmadega pea, liikuvad kõrvad, tugev koon, rühikas kael, seismisel tugev ülajoon, liikumisel laskuv tagaosa ja ülenurgitunud põlv, õige asetusega sirge saba, suurepärane karv ja märgised. Väga hea esitus. 

Love tulemus: KOHT 1, SP, SK, PE4

Fotod asendamatult Marttilt:


19. augustil toimusid VIII Jack Russelli terjerite agility meistrivõistlused. Loomulikult võtsime osa ja tulemused sellised: 

hüpperajal DSQ, agilityrada puhas ja 2. koht, koondtulemus: Love 3. koht!

Pilte ikka Martti varasalvest!

Sunday, May 23, 2021

5/24

 22. aprillil salvestasin nii cis-molli kui D-duuri, üles laadima jõudsin alles täna ehk kuu aega hiljem... Selline tempo siis! Klaveriks EMTA klassis A-309 asuv Estonia ehk mulle üpris tuttav klaver ning üsna talutav :D Eks ikka tahaks midagi inspireerivamat sõrmede alla, aga minu peas siis ;)

cis-moll: https://youtu.be/Nmi8YOLx24E

D-duur: https://youtu.be/5eR6EHJuGDg

Friday, April 30, 2021

*

 Armastus läheb üle
mägede, jõgede, kuristiku,
otsatu ookeani
silmagi pilgutamata.

Armastus läheb läbi
soode ja rabade,
kõrbete, tundrate
kordagi võpatamata.

Armastus võidab kõik.

Armastus mõistab kõik,
usub kõik, loodab kõik, 
andestab kõik.

Kõik on armastus, kuni 
armastus läheb üle.

Kuidas?

*

Tantsi siis seda,
mille jaoks sõnu ei leia, 
aga silmapilk,
viivitamata.

Meie ei tea, mis on viivis
või mis on viiv.

Sa vastutad kõige eest,
mida sa oled mõistnud.

Sa vastutad kõigi eest.

Doris Kareva 

Thursday, March 25, 2021

Vana hea

 Kahlil Gibrani "Liiv ja vaht" on mul tõenäoliselt käes olnud ca 10 a tagasi ka, sest paljud tsitaadid olen kunagi oma kadunud blogisse juba kord üles märkinud... Aga tundub, et ma ei ole muutunud, endiselt need mõtted meeldivad ja leidsin ka palju juurde :)

Inimene ei jõua võib-olla teisiti koiduni kui öö tee kaudu.

*

Seitsmel korral olen põlanud oma hinge:
Esimest korda siis, kui nägin teda alanduvat, et saavutada kõrget kohta.
Teist korda siis, kui nägin teda vigase ees lonkavat.
Kolmandat korda siis, kui talle anti valida kerge ja raske vahel ja tema valis kerge.
Neljandat korda siis, kui ta tegi halba ja lohutas ennast, et ka teised teevad halba.
Viiendat korda siis, kui ta sallis oma nõrkust. nimetades kannatlikkust oma tugevaks küljeks. 
Kuuendat korda siis, kui ta põlastas kellegi näo inetust, teadmata, et see oli üks tema enda maskidest.
Ja seitsmendat korda siis, kui ta laulis kiituslaulu ja pidas seda vooruseks.

*

Inimese kujutluse ja tema saavutuse vahel on vahemaa, mille ületab vaid igatsus.

*

Sina jood veini, et joobuda; mina joon, et vein teeks mu pea selgeks tollest teisest veinist.

*

Tõeline meis vaikib; omandatu seevastu on jutukas.

*

Kui kaks naist räägivad, ei ütle nad midagi; kui üks naine räägib, ütleb ta kõik ära.

*

Peaks sulle meeldima kirjutamine (ja ainult pühakud teavad, miks see sulle peaks meeldima), peavad sul olema teadmised, kunst ja võluvõime - teadmised sõnade muusikast, kunst olla ehe ja võluvõime armastada lugejaid.

*

Nad kastavad oma sule meie südamesse ja arvavad, et neil on inspiratsioon.

*

Laul, mis on peidus ema südame vaikuses, lööb kõlama lapse huultel.

*

Kui tahad omada, ära omaks kuuluta. 
Kui mehe käsi puudutab naise kätt, puudutavad mõlemad igaviku südant.

*

Armastajad ei emba teineteist, vaid midagi, mis on nende vahel.

*

Armastus ja kahtlus ei ole iial sõnagi vahetanud.

*

Pettus läheb vahetevahel õnneks, enesetapp on see aga alati.

*

Kui sa jõuad selle lõppu, mida peaksid teadma, oled selle alguses, mida peaksid aimama.

*

Ainult need, kel endal on südames saladusi, suudavad ära arvata meie südame saladused.

*

Jah, nirvaana on olemas: nirvaana on see, kui viid oma lambad rohelisele aasale, kui paned magama oma lapse või paned kirja viimase värsirea oma poeemist.

*

See, mida me igatseme ega suuda kätte saada, on kallim sellest, mille oleme kätte saanud.

Saturday, March 6, 2021

2020 viimane kvartal

5. nov

5. sept õnnelikult väsinud

 
10. sept

9. okt 

27. okt

28. okt 
20. nov agilitytrenn

21. novembril tähistasime Love Actually 2. aasta täitumist Paunküla matkarajal, nüüd mõned pildid Martti varasalvest:


Love kutsus lapsi ujuma! Talisuplus on kuum teema!


ja ega lapsed kaks korda öelda ei lasknud! 

Kristi jagab maiuseid ja mida teeb Love?!

Perekond ja tädid :D

maaliline


Love õhtul uhkete kingitustega, aitäh!!!

24. nov

26. nov õhtusöök

26. nov musihetk

27. nov trenn

18. dets 19. dets minu ainus pilt toredast päevast!

19. detsembril Viru raba lähistel jalutamas ja Aimi sünnipäeva ja jõule tähistamas! 


20. dets - kuusk sai majja!